Gökhan Saki’ nin UFC’ de Şansı Nedir?

Sitemizden de duyurulduğu üzere Gökhan Saki UFC ile uzun soluklu bir anlaşma yaptığını açıkladı. Elbette ülkemizi UFC, dolayısıyla MMA’ de temsil edeceği için mutlu ve gururluyuz. Ancak MMA ringleri ile Kickboks ringlerinin oldukça farlı yerler olduğunu hatırlamamızda yarar var. Saki, şüphesiz çok iyi bir Kickboks dövüşçüsüdür. Yumruk ve tekmelerinde nakavt gücü barındırır. Ancak MMA karşılaşmalarında, özellikle siklet sınıflandırma kuralları getirilmeden önce aralarında 30 kg ve üzeri kilo farkı olsa da rakibine göre hafif, ufak ama yerde boğuşmasını, güreşmesini, kilitlemeleri bilen dövüşçülerin büyük, ağır rakiplerini genelde yendiklerini hatırlayabiliriz. Konuya örnek olarak da aşağıya MMA’ in gelişiminde büyük katkısı bulunan Royce Gracie ile ağırsiklet rakibi Kimo‘ nun maçını koyuyorum.

Bu videoyu koymamın ana nedeni MMA’ de yerde dövüşmenin ne kadar önemli olduğunu anlatmaktı. Tabi sadece yerde dövüşmek elbette kendi başına yeterli olmuyor. Fakat Mirco Crocop Filipovic gibi Kicboks’ tan gelen bir striker  olup MMA Ringlerinde bir çok grappler’ ı alt etmek de mümkün. Ya da yeri gelmişken geçen günlerde de haberini yaptığımız 18 yaşındaki Kickboks ve Muaythai şampiyonlukları bulunan yeni MMA dövüşçüsü Tenshin Nasukawa‘ yı da örnek verebiliriz.

Mirco Crocop Filipovic

https://www.youtube.com/watch?v=xfSMCWrLhyw

Tenshin Nasukawa

Bu işi deneyen, belki de sitemizi takip eden birçok arkadaşımızın bilmediği ya da unuttuğu bir başka Kickboks esanesi Badr Hari‘ yi de hatırlamakta yarar var. Kendisi de MMA’ de şansını denemiş ama bu kulvardan çok çabuk uzaklaşmıştı.

Şimdi gelelim Gökhan Saki’ ye. Şahsen henüz Saki’ nin yer oyunlarına ve grappling seviyesine ait bir video veya herhangi bir görüntü izlemedim. Tek bildiğim Saki harika bir striker, Kickboks dövüşçüsü, iyi bir boksör. Ve UFC adına en doğru kararının da siklet seçiminde yaptığını düşünüyorum. Çünkü bana göre Kickboks’ ta ağırsiklette dövüşerek hata yapmıştı. Çıktığı final maçlarında uzun rakipleri karşısında boy dezavantajından dolayı maçları kaybetmişti. Bu yüzden hafif ağırsikleti seçmesini daha doğru buluyorum. MMA ‘ de ise umarım en az Alistair Overeem kadar başarılı olur. Bildiğiniz gibi Overeem de Kickboks ringlerinde fırtına gibi esmişti. Ancak MMA alanında çeşitli promosyonlarda şampiyonlukları bulunmasına rağmen UFC’ de bu şerefe nail olamadı. Kaldı ki UFC  diğer promosyonlara göre acımasızdır. Üst üste 2-3 maç kaybettiniz mi organizasyon dışı kalmanız çok kolaydır. Bu durum Türk dövüşçülerimizden Alptekin Özkılıç‘ ın da başına geldi.  LFC 20 MMA Organizasyonu’ na kadar ki hızlı çıkışını UFC on Fox 9  Organizasyonu’ nda ki Darren Uyenoyama galibiyetine kadar taçlandırmış ancak  sırasıyla UFC FN 35 / 45 ve 65 Organizasyonlarında üst üste 3 yenilgisinden sonra UFC dışı kalmış, şansını Top FC 11‘ de denemiş ancak burada da galibiyet alamamıştır.

Bu anlamda Gökhan Saki belki de direk UFC yerine Strikeforce ya da ne bileyim Bellator ile MMA geçişini yapsa daha sağlıklı olabilirdi. Tabi UFC yönetimi ve Saki neler konuştular ve ne karar aldılar bilemeyiz. Çünkü UFC sonuçta bir ticari kurum. Ülkemizde düşündükleri ve Alptekin ile gerçekleştiremedikleri yayılmayı belki de Gökhan Saki ile düşünmüşlerdir. Çünkü 2013 yılında İstanbul Ülker Sports Arena‘ da düşünlen UFC organizasyonu bir anda iptal edilmişti. Belki de artık ülkemizde de yayılmaya karar vermişlerdir.

Biz MMA Türkiye ailesi olarak Gökhan Saki’ ye bu yolda başarılar diliyoruz. Umarız kendisi ve ülkemiz adına iyi şeylere imza atar.

 

Comments

comments

Avatar

AboutBaretta

1977 doğumlu. Taekwondo Siyah Kemer. 2002 yılından beri MMA takipçisi. Voleybol, Basketbol, Masa Tenisi Oyuncusu.

One comment

  1. Gökhan SAKİ MMA’deki mağlubiyetini kime karşı almıştır?
    UFC’deki ilk maçını kazandı, ancak MMA’de 1 galibiyeti, 1 mağlubiyeti gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.