MMA Tarihçesi – Nasıl Ortaya Çıktı

MMA Nasıl Ortaya Çıktı sorusuna gelmeden önce, MMA Nedir sorusuna cevap vermemiz gerekir. Açılımı Mixed Martial Arts olarak geçer. Türkçesi Karma Dövüş Sanatları olarak dilimize çevrilmiştir. Tek disiplin yerine birden fazla disiplinin en etkili tekniklerinin birleşmesi-karışmasıyla ortaya çıkmış, dayanıklılık, güç, akıl gerektiren yakın temas dövüş türüdür.

MMA’ in başlangıcı yaşadığımız yüzyıl gibi bilinse de aslında kökeni Antik Mısır ve Antik Yunan Medeniyetlerine kadar uzanmaktadır. Hatta Roma Dönemi Gladyatörlerinin, Boks ve Güreş tekniklerine dayalı karma bir sistem kullandıkları da bilinmektedir. Bunun yanında Pankreasyon olarak bilinen terim Yunanca “pan” yani “tüm-hepsi-bütün” ve “kratos” yani “güç” anlamına gelen iki kelimeden oluşmuştur.


Milattan önce 200 yıllarında Çin ve çevresinde de uygulanmaya başlanan Savaş Sanatlarının Asya çıkışlı bilinmesinin nedenlerinden biri ise Doğuluların Batılılara göre sanatlarını nesilde nesile miras olarak aktarmada daha başarılı olmaları diyebiliriz.

1980’ li yıllara gelindiğinde ise sahneyi Japon Shooto organizasyonları almıştır. Muay Thai, Sambo, Güreş, Judo ve Jiu Jitsu tekniklerinin kullanıldığı karma sistem Kırış ve Boğuşmaya dayalı Modern MMA’ in oluşmasının öncüsü olmuştur diyebiliriz.


1990’ lara gelindiğinde ise artık Amerika da sahnede yerini almaya başlamıştır. 90’ larda organize edilen Japonya çıkışlı Pancrase organizasyonunun ardından 12 Kasım 1993 tarihinde meşhur UFC organizasyonlarının birincisi UFC 1 organize edilmiştir.

Pancrase

UFC 1


Yapılan güçlü tanıtım ile öncelerden süregelen “Hangi dövüş sanatı baskındır?” tartışmalarına son vermek istercesine cesur organizasyonlar gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu organizasyonlarda dövüşçüler kendi disiplinleri ile dövüşmekteydiler. Yani bir Karateci ile bir Güreşçi ya da bir Boksör ile bir Kickboksçu kendi disiplinlerini kullanarak mücadele ediyorlardı. Ancak babaları ve dedeleri de Jiu Jitsucu olan Gracie ailesinden Royce Gracie’ nin Jiu Jitsu teknikleri ile kendinden çok daha büyük ve ağır rakiplerini yenerek şampiyon olmaya başlamasının ardından diğer disiplinlerden gelen dövüşçüler de tek bir disiplinin yeterli olmayacağına kanaat getirerek farklı disiplinlerin en etkili tekniklerini öğrenmeye ve kullanmaya başlamışlar ve günümüze kadar uzanan MMA serüveninin gelişmesine önder olmuşlardır.

Royce Gracie


Ve yeri gelmişken UFC Başkanı Dana White’ ın da belirttiği gibi Amerika’ da MMA’ in ilk deneyicilerinden biri olan ve bir çoğumuzun tanıdığı Bruce Lee’ den de bahsetmeden geçmek olmaz.

Bruce Lee

Umarım MMA Sporuna gönül veren arkadaşlarımız için faydalı bilgiler aktarabilmişimdir.

İlgili konu MMA Nedir Nasıl MMA Dövüşçüsü Olunur ? için aşağıdaki linke tıklayınız;

https://mmaturkey.com/mma-nedir-nasil-mma-dovuscusu-olunur/

 

Comments

comments

Avatar

AboutBaretta

1977 doğumlu. Taekwondo Siyah Kemer. 2002 yılından beri MMA takipçisi. Voleybol, Basketbol, Masa Tenisi Oyuncusu.

9 comments

  1. Bende katılmak istiyorum yaşım 17 ve hiçbir spır eğitimim yok sadece evde kendime ait yaptığım küçük sporlar var ve ben kafes dövüşü yapmayı çok istiyorum ne olursa olsun

  2. Ben 15 yasimdan beri sıpor yapiyorum tas gibi vücüdüm var ve bunu deyerlendirmek istiyorum bana vardimci omursaniz cok sevinirim mafes dövüslerine girmek isgiyorum 21 yasindayim 180 boyum ve kilo 71 ıgdırlıyım 05436486041

  3. Bende katılmak istiyorum yaşım 23 ve askeri dövüş sanatları var bende tsk personeliyim bırakıp dövüşçü olmak istiyorum

  4. Katılmak istiyorum hayalım var bu sporla buyuk bir MMA dovüşcusu olmak sadece maddi durumum olmadığı icin katilamiyorum yardımcı olmak isterseniz yazdıgım e posta adresinden bana ulaşabilirsiniz Yaşım 15 boyum 1.86 civarı lütfen bu yorumu göz önünde bulundurun (savaşcı olmak istiyorum hayallerimin arkasından gitmek istiyorum tek istedim bu.)

  5. Katılmak istiyorum hayalım var bu sporla buyuk bir MMA dovüşcusu olmak sadece maddi durumum olmadığı icin katilamiyorum yardımcı olmak isterseniz yazdıgım e posta adresinden bana ulaşabilirsiniz Yaşım 15 boyum 1.86 civarı lütfen bu yorumu göz önünde bulundurun (savaşcı olmak istiyorum hayallerimin arkasından gitmek istiyorum tek istedim bu.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.