Ronda Rousey’ in Çöküşü

2011 yılında  profesyonel MMA serüveni henüz yeni başladığında Ronda Rousey için “Geleceğin UFC Şampiyonu” konulu yazı yazmıştık eski sitemizde. Ve öyle de oldu. Ancak maçlarını hep aynı taktik ile aldığından da bahsetmiştik. Peki ne  yapıyordu Ronda? Usta olduğu Judo ile rakibini yere alıyor ve ilk fırsatta armbar (kol kilidi) ile maçı bitiriyordu. Ve bunu genelde ilk 1 dakika içerisinde yapıyordu. Hemen izleyelim.

Benim fikrim ayakta kırışmaktan çok korktuğu için devamlı bu taktiğe gittiği idi. Ve eğer sağlam bir striker’ a  (vuruşçu-kırışçı) denk gelirse suratına alacağı bir kaç etkili darbeden sonra korkacağı, dikkatini dağıtacağı ve panikleyerek oyunundan vazgeçerek yenileceği yönünde idi. Buna Holly Holm maçında ucundan tanık olduk. İzleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=vddBX6Y06uQ

Holly Holm ile yaptığı maçta her ne hikmet ise eski taktiğini bırakarak daha çok ayakta kırışmak istedi. Çünkü bir şeyleri ispatlaması gerektiğini kendisi ve takımı da biliyordu. Ayakta da korkulu rüya olmak istiyordu rakiplerine. Ancak çok önemli bir şeyi unutuyorlardı. O da darbeye dayanıklı olmak, soğuk kanlı olmak ve bilincin kısmen kaybedildiği durumlarda başka bir plana sahip olmak. Buna en güzel örneği MMA‘ in duayenlerinden Fedor Emelianenko ‘ nun Kazuyuki Fujita karşısında kafasına aldığı yumruk darbesinden sonra uyguladığı mücadele ile  verebiliriz. İzleyelim.

https://www.youtube.com/watch?v=J0JCDBOnC-0

MMA Şampiyonlarının geçmişine baktığımızda yerde dövüşmeyi, ayakta tutup fırlatmayı, kilitlemeleri ve boğmaları bilen şampiyonların sadece kırışmayı bilen şampiyonlara göre sayılarının fazla ve genellikle üstün olduklarını görüyoruz. Ancak bu demek değildir ki boğuşmayı bilen her zaman kazanacak ve şampiyon olacaktır. Judo, Güreş, Sambo, Jiu Jitsu alt yapısına sahip dövüşçülerin kesinlikle ayakta kırış sporlarında yeteneklerini yükseltmeleri gerekmektedir. Ve işleri kırış sporlarında gelenlere göre daha kolaydır. Ancak bu şekilde yaptıkları maçta baskın olabilirler.

Konumuza dönecek olursak son maçta Ronda’ nın kaybetme nedeni usta olduğu Judo yerine  kendini geliştiremediği ayakta kırışmayı seçmesidir. Emeklilik vakti gelmiştir. Ancak artık devam etse bile kendini uzun süre toparlayamayacaktır. Ve kırışta iyi olan bir dövüşçü karşısında her zaman korkacaktır. Zaten aynı korkudan Cristiane Cyborg‘ un maç tekliflerine yanıt vermemiştir. Bahsi geçmiş iken Cyborg‘ u da tanıyalım.

https://www.youtube.com/watch?v=c5Ioi55Wy8s

Ronda‘ nın son maçını izlemek isteyenler için linkimizi de verelim.

https://mmaturkey.com/ufc-207-mac-linkleri-rousey-vs-nunes/

 

Comments

comments

Avatar

AboutBaretta

1977 doğumlu. Taekwondo Siyah Kemer. 2002 yılından beri MMA takipçisi. Voleybol, Basketbol, Masa Tenisi Oyuncusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.